Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu i powszechnie wiadomo, że należy się do niego odpowiednio przygotować, dlatego tak ważną kwestią jest prawidłowe sporządzanie umowy na organizacje przyjęcia. Co powinna ona zawierać? Najlepiej jak najwięcej rzeczy, tak aby zasady współpracy dla obu stron były czytelne i jasne. W praktyce jednak zdarza się, że właściciele sali preferują krótkie umowy. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, o co zapytać podczas podpisywania umowy na organizację wesela i jakie zapisy po ustaleniach należy dołączyć do umowy.

Istotne zapisy umowy weselnej.

W każdej umowie weselnej musza znaleźć się zapisy dotyczące: daty wesela, liczby gości, ceny za talerzyk, zaliczki oraz warunków płatności. Ponadto każda umowa musi zawierać dane dotyczące oznaczenia stron oraz miejsce i datę sporządzenia dokumentu. Umowę o kompleksową organizacje wesele sporządza się zazwyczaj w formie umowy o dzieło. Warto jednak zaznaczyć, ze przedmiotem umowy weselnej nie zawsze musi być kompleksowe przygotowanie wesela, niektórzy decydują się wyłącznie na wynajem sali z wyżywieniem lub bez. Niezależnie od przedmiotu umowy zawsze należy zawrzeć w niej informacje na temat: godzin trwania uroczystości, terminu, w jakim musimy podać ostateczną liczbę gości, kar umownych, oraz odpowiedzialności za szkody spowodowane przez gości.

 W przypadku wynajmu sali z wyżywieniem i obsługą kelnerską warto ustalić również: cenę „talerzyka” za dziecko, ora kwotę, o jaką może wzrosnąć jednostkowa cena menu.

Warto, aby w umowie weselnej została wskazana także osoba do kontaktu, która będzie odpowiedzialna za organizację przyjęcia. Para młoda również powinna podać swoje numery telefonów. Niektórzy narzeczeni wymagają, aby do umowy weselej zostały dołączone dodatkowe oświadczenia takie jak np. oświadczenia o:

  • posiadaniu odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego,
  • spełnieniu wymogów prawnych, sanitarnych oraz dotyczących bezpieczeństwa żywności,
  • posiadaniu polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Umowa weselna- na co zwrócić uwagę?

Ustalenia dodatkowe.

W umowie weselnej warto również ustalić, która ze stron jest odpowiedzialna za uiszczenie opłaty do ZAIKS. Ważną kwestią jest także klimatyzacja, dobrze byłoby, aby w umowie znalazł się zapis, dotyczący tego, że klimatyzacja w sali będzie sprawna w dniu uroczystości. Należy dopytać także o dodatkowy agregat prądotwórczy na wypadek awarii prądu. Warto ustalić również kwestie związane z: dekoracją sali, alkoholem, tortem czy też z atrakcjami dodatkowymi. Pamiętajmy również o tym, że do każdej umowy powinno zostać dołączone przykładowe MENU. Warto zapytać także o cenę tak zwanego wiejskiego stołu oraz słodkich stołów dla dzieci. Wiele restauracji, w których organizowane są wesela posiada również oddzielna część hotelową, dlatego należy dowiedzieć się jak wygląda wynajem pokoi dla gości i czy para młoda będzie miała do dyspozycji specjalnie przygotowane dla nich pomieszczenie.

Wesele to ogromna inwestycja, dlatego podczas sporządzania umowy związanej z organizacja tej uroczystości naprawdę powinniśmy szczegółowo wypytać o wszystkie interesujące nas kwestie.