Wierzyciele coraz chętniej decydują się na skorzystanie z ostatecznej formy pomocy w ściągnięciu należności od dłużnika. Jest nią oczywiście droga sądowa i włączenie do całej sprawy komornika. Żadna firma windykacyjna, nie ma tak szerokiego pola uprawnień w kwestii ściągania należności od dłużników, jak komornik. Działa on bowiem z ramienia państwa, a uprawnienia, jakie mu przysługują, są naprawdę bardzo szerokie. Co zatem wolno komornikowi, a czego mu nie wolno?
Zajęcie pensji przez komornika
Najczęstszym sposobem, w jaki komornik ściąga długi, jest zajęcie konta, a tym samym bardzo często pensji dłużnika. W dobie technologii internetowej i bankowości mobilnej jest to niezwykle proste. Komornik przesyła po prostu do banku dłużnika odpowiednie pismo i już po sprawie. Konto jest zajęte wraz ze wszystkimi wpływami (z pewnymi wyjątkami, o czym będzie za chwilę). Zajęcie komornicze obejmuje kwotę równą długowi, wraz z wszystkimi opłatami komorniczymi.
W przypadku pensji nie jest jednak tak, że komornik może zająć ją całą. Jeśli pracujemy na umowę o pracę, to kwota wolna od zajęcia jest równa minimalnej pensji krajowej. Na rok 2020 jest to 2 600 złotych brutto, czyli około 1 920 złotych netto. Od tej kwoty komornik nie może odliczyć nic na poczet zwrotu długu.
Jeśli jednak pracujemy na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, komornik ma prawo zająć połowę naszych zarobków niezależnie od ich wysokości. Ogólnie połowa zarobków to maksymalna część pensji, jaką może zająć komornik (nie licząc długów alimentacyjnych, gdzie można zająć niezależnie od źródła dochodów od 50 do 60 procent zarobków).
Rewizje osobiste i przeszukanie miejsc
Komornik ma za zadanie nie tylko ściągnąć wierzytelność z dłużnika, ale także znaleźć jego majątek, z którego można dokonać egzekucji długu. W tym celu może on korzystać z niezwykle szerokiego wachlarza uprawnień, które obejmują korzystanie z państwowych systemów ewidencji, takich jak:
-
CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców,
-
EPUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej,
-
OGNIWO – Centralna informacja o rachunkach bankowych,
-
EKW – Elektroniczne Księgi Wieczyste.
Komornik dysponujący numerem PESEL dłużnika może przeszukiwać tego typu rejestry w celu odnalezienie części jego majątku, czyli środków pieniężnych na rachunkach (OGNIWO), ruchomości (np. pojazdów w CEPiK) i nieruchomości (EKW). Jeśli to zawiedzie, to komornik ma prawo poszukiwać majątku dłużnika w terenie, poprzez rewizję miejsca jego zamieszkania czy nawet rewizję osobistą.
Czego komornik nie może zająć?
Jest wąski zakres rzeczy, których komornik nie może zająć. Są to głównie przedmioty codziennego użytku niezbędne do życia, w tym podstawowy sprzęt AGD oraz rzeczy niezbędne dłużnikowi do wykonywania jego pracy zarobkowej (nie wlicza się jednak w tym przypadku samochodu).
W przypadku gospodarstw rolnych zajęciu nie podlega część inwentarza oraz niezbędne do wykonywania pracy maszyny rolnicze. Wszystko jest dokładnie opisane w Kodeksie postępowania cywilnego dokładnie (art. 829. w sprawie ograniczeń przedmiotowych egzekucji).
Artykuł przygotowany we współpracy z komornik Warszawa Żoliborz
.