Wczesne wstawanie to opcja, która nie brzmi zachęcająco dla osób, które lubią wylegiwać się w łóżku do południa. Ma ono jednak wiele zalet. Zobacz, dlaczego warto wykształcić w sobie nawyk wczesnego wstawania!

Dzięki rannemu wstawaniu możesz zyskać lepsze samopoczucie

Dlaczego warto wstawać wcześniej?

Wiele osób, po kilku dniach wstawania wcześniej zauważa, że lepiej się czują, jak również mają więcej energii. Nawet ci, którzy dotychczas myśleli, że wolą pracować wieczorami, zauważyli, że rano są bardziej produktywni i swoje obowiązki wykonują równie efektywnie, ale w krótszym czasie. 

Co więcej, dzięki wczesnemu wstawaniu zyskujesz dodatkowy czas, dla siebie. Możesz przeznaczyć go np. na lekki trening, czy rozciąganie lub medytację, na co zawsze brakuje Ci przestrzeni w ciągu dnia. Rozpoczęcie dnia od ćwiczeń to sprawdzony sposób na zastrzyk energii i endorfin, które będą Cię napędzać przez cały dzień. 

Dodatkowy czas, jaki zyskasz, wstając wcześniej, można też wykorzystać na przeczytanie kilku stron książki, po którą dotychczas nie miałeś kiedy sięgnąć, lub po prostu zjedzenie śniadania na spokojnie, a nie w biegu. Twój organizm, będzie Ci wdzięczny, 

Być może początkowo będziesz niechętnie podchodzić do pomysłu wcześniejszego wstawania, jednak gdy zauważysz korzyści, z pewnością docenisz swoje postanowienie.

Wypracowujesz w sobie dyscyplinę

Wykształcenie nawyku wczesnego wstawania może być niemałym wyzwaniem, szczególnie dla tzw. sów. Budzenie się i wstawanie o ustalonej porze będzie wymagać sporej dozy dyscypliny. Wypracowanie jej może przełożyć się również na inne obszary życia i pomóc w osiąganiu sukcesów. 

Nie jesteś do końca przekonany? Podejmij wyzwanie. Wyznacz sobie ok. 30-dniowy „okres próbny” wcześniejszego wstawania. Zacznij się kłaść wcześniej (długość snu musi być odpowiednia), wstawać o ustalonej porze, o której wcześniej zapewne przewracałbyś się na drugi bok  i uważnie obserwuj oraz zapisuj wnioski i odczucia. Na koniec podsumuj, jak się czujesz i co udało Ci się osiągnąć.

To, o której wstajesz jutro?