Taniec redukuje stres i wpływa na poprawę samopoczucia. Korzystnie oddziałuje zarówno na sferę emocjonalną, psychiczną jak i fizyczną. Taniec nie ma limitów wiekowych, niezależnie od tego ile ma się lat można tańczyć i chodzić na lekcje tańca. Wyróżnia się wiele gatunków tańca, dzięki czemu każdy z pewnością odnajdzie rodzaj idealny dla siebie. Każdy rodzaj tańca ma wiele pozytywnych cech. O jakich więc warto wiedzieć?

Lekcje tańca - korzyści fizyczne

Najbardziej widoczną zaletą płynącą z tańca jest lepsza kondycja fizyczna. W trakcie tańca uaktywnia się całe ciało. Wpływa on na pracę serca, nóg, kręgosłupa oraz ramion. Doskonale poprawia elastyczność ciała, wynika to z tego, że na zajęciach wykonuje się ruchy, o które ciężko w życiu codziennym. Idzie za tym zwiększony zakres ruchu. Osoba, która tańczy charakteryzuje się większą świadomością na temat własnego ciała. Ma lepszą równowagę, koordynację oraz świadomość przestrzenną. Ponadto przeciwdziała osteoporozie, upadkom i złamaniom.

Taniec - korzyści dla sfery psychicznej

Jak wspomniano na początku taniec nie tylko wpływa na sferę fizyczną, ale i psychiczną. Nasz umysł lepiej pracuje, łatwiej zapamiętać nam kroki, a nawet cały układ. Pamięć tancerzy jest dużo lepsza w porównaniu do osób, które z tańcem nie mają nic wspólnego. Osoby, które tańczą są bardziej pewne siebie, mają lepszą samoocenę. Wynika to z tego, że czerpią dumę z opanowania nowej umiejętności. Wzrasta wiara w siebie i własne możliwości. Taniec uczy nas jak pięknie poruszać własnym ciałem. Nic tak jak taniec nie eliminuje stresu. Znacznie obniża poziom kortyzolu w organizmie. Wydziela zaś więcej endorfin, znanych jak hormony szczęścia. Ci co tańczą mają znacznie więcej energii i motywacji do codziennych wyzwań.

Taniec oddziałuje również na nasz rozwój społeczny. Niezależnie czy chodzimy na taniec towarzyski czy też solowy mamy okazję do poznania nowych ludzi, którzy posiadają podobne zainteresowania. Nic tak jak wspólna pasja nie zbliża ludzi.

Dlaczego warto tańczyć?

Dobór stylu tanecznego

Zanim podejmiemy decyzję o konkretnym stylu tańca zastanówmy się dlaczego chcemy tańczyć, czy chcemy poprawić własną kondycję, a może elastyczność i koordynację. Znaczenie odgrywa również to, czy preferujemy taniec wolny czy szybki. Ważne jest także to, czy lubimy tańczyć w parze czy wręcz przeciwnie - lepiej odnajdujemy się w tańcu solowym. Istotne jest też to czy zainteresowani jesteśmy zajęciami grupowymi czy stawiamy na indywidualne podejście, wybierając prywatne lekcje. Kluczowe jest jeszcze to czy wiążemy swoją przyszłość z tańcem zawodowym, czy wybieramy tą aktywność tylko jako naszą rekreację. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania z łatwością powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj tańca dla siebie.

Przed pójściem na pierwszą lekcję tańca

Zanim wybierzemy się na pierwsze zajęcia taneczne warto skonsultować to z własnym lekarzem, który oceni czy są jakieś przeciwskazania do uprawiania tego rodzaju aktywności ruchowej. Jest to najbardziej istotne dla osób, zmagających się z nadwagą, powyżej 40 roku życia oraz nie posiadających prawa do wykonywania pracy zawodowej.

Artykuł został przygotowany we współpracy z grupą Atelie - taniec Kraków.