Pomysł na górską wspinaczkę może być ekscytujący, ale jednocześnie zastraszający. Wiesz, że później czekają na Ciebie przepiękne widoki, ale martwisz się samą wspinaczką. Jak się do niej przygotować? Czego możesz się spodziewać? Czy istnieją jakieś nakazy i zakazy? Sprawdź kilka wskazówek dla początkujących wspinaczy!
Zadbaj o kondycję fizyczną
Biegaj lub ćwicz cardio przed wyjazdem w góry. W ten sposób możesz poprawić swoją kondycję i wytrzymałość. Jest to naprawdę ważne, zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.
Nie możesz się cieszyć górską wspinaczką, jeżeli nie jesteś do niej fizycznie przygotowany. Skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Zapytaj, które ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze. Możesz spróbować biegać, pływać, spacerować, jeździć na rowerze. Ćwiczenia aerobowe wzmacniają mięśnie i zwiększają tempo pracy serca.
Pamiętaj, by rozciągnąć się przed wspinaczką. Spróbuj wykonać rozciąganie dynamiczne zamiast statycznego.
Rozważ wycieczkę z przewodnikiem
Jeśli jesteś początkujący, zastanów się nad wycieczką górską z przewodnikiem. Pokaże Ci, co robić, a czego nie robić podczas wspinaczki. Będziesz też mieć możliwość zadawania pytań, na które nie znalazłeś odpowiedzi. Organizatorzy takich wycieczek są ekspertami i wielokrotnie brali udział w wyprawach. Dlatego możesz mieć pewność, że udzielą Ci profesjonalnych odpowiedzi.
Spakuj wszystkie potrzebne rzeczy
Jeśli chodzi o pakowanie, łatwo dać się ponieść emocjom. Pamiętaj, by wziąć ze sobą ubrania na każdą pogodę. Na wycieczkę po górach należy “ubierać się na cebulkę”. Pomyśl o odpowiedniej kurtce i butach. Może wydawać się to oczywiste, ale obuwie trekkingowe kup z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Noś je za każdym razem, gdy wybierasz się na daleki spacer. Nie zapomnij też o kilku małych, ale istotnych rzeczach, takich jak krem przeciwsłoneczny, latarka czołowa, bidon, termos i chusteczki nawilżające.
W Twoim plecaku musi znaleźć się też woda i jedzenie. Upewnij się, że bierzesz ze sobą wystarczająco dużo wody, ponieważ podczas wspinaczki łatwo jest o odwodnienie. Spakuj przekąski bogate w węglowodany i białko, np. mieszankę orzechów, batony energetyczne.
Koniecznie weź również ze sobą mapę, kompas, telefon, wodoodporne zapałki, gwizdek i apteczkę pierwszej pomocy. Do apteczki włóż leki, krem przeciwsłoneczny, bandaże, plastry itp. Praktycznie zapakuj wszystko, co może Ci się przydać w razie wypadku.
Poczytaj o górze, na którą zamierzasz się wspinać
Pamiętaj, by przeczytać, jak najwięcej o Bieszczadach i wybranym szlaku turystycznym. Dzięki temu łatwiej pokonasz czyhające na Ciebie przeszkody. Do najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach zaliczamy: Wołosate-Tarnica-Wołosate, Wołosate-Ustrzyki Górne-Tarnica oraz Mała i Wielka Rawka z Przełęczy Wyżniańskiej.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jeśli szukasz ciszy i spokoju, wybierz się w Bieszczady. Panuje tam wyjątkowa atmosfera. Jedną z głównych jest bieszczadzka kolejka leśna. To ciuchcia wysokotorowa. Kursuje malowniczymi, górskimi dolinami na dwóch trasach: Majdan-Balnica-Majdan oraz Majdan-Przysłup-Majdan.