Róże są wyjątkowymi kwiatami, często określane nawet królowymi wśród innych roślin. Wszystkim najczęściej kojarzą się róże wielkokwiatowe, które można kupić w kwiaciarniach, które słyną z pięknego i dużego, pojedynczego kwiatu albo występują w wielu bukietach, które niegdyś otrzymaliśmy lub komuś podarowaliśmy. Wraz z nadejściem sezonu rozpoczyna się czas zakupów roślin do swoich ogrodów. Warto przed zakupami poznać dokładne typy róż i ich wymagania pielęgnacyjne. Coraz częściej kwiaty te można zakupić w Internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „róże sklep” i pojawiają się miejsca, w których możemy zakupić kwiaty bez wychodzenia z domu.

Podstawowe odmiany róż – róże sklep

Zanim wybierzemy się do kwiaciarni, sklepu ogrodniczego czy wpiszemy w sieci „róże sklep” istotne jest by dokładnie dobrać rodzaj róży do posiadanych warunków, jakie znajdują się w naszym ogrodzie. Pominięcie tego etapu może skutkować, że róże się nie przyjmą bądź będą bardzo chorowały. Można tego uniknąć, poznając jakie gatunki posiada szeroko pojęta i znana wszystkim róża i jakie wymagania pielęgnacyjne posiada.

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe gatunki róż, to na świecie występuje około 200 dzikich typów róż, a także nieco powyżej 20 tysięcy szlachetnych gatunków róż. Gatunki te różnią się od siebie wielkością, mogą występować małe kilkucentymetrowe, aż po kilkumetrowe odmiany. Liście róż mogą być matowe albo błyszczące w przeróżnych odcieniach zieleni, a nawet czerwieni. Różnice występują również w przypadku średnicy kwiatów róż, które mogą sięgać od kilku milimetrów, aż do nawet kilkunastu centymetrów. Kwiaty mogą występować jednostkowo albo występować gęsto zebrane w kwiatostany.

Spośród tej ogromnej liczby odmian, róże podzielono na kilka podstawowych gatunków. Do jednych z nich zalicza się róże ogrodowe. W tej grupie znajdują się takie typy jak np. róże wielkokwiatowe, rabatowe, parkowe czy pnące.

Podstawowe gatunki róż ogrodowych

Róże ogrodowe

Najtrudniejszym gatunkiem do uprawy w ogrodach są róże wielkokwiatowe, ponieważ posiadają one ogromne wymagania uprawowe. Najczęściej występują one w pojedynczej formie, prezentując przy tym piękny i duży kwiat, osadzony na jednej łodydze o znakomitym zapachu.

Łatwiejszą odmianą w uprawie są róże rabatowe, inaczej zwane mianem wielokwiatowe. Są to te róże, które bardzo długo kwitną i tworzą znane wszystkim rabaty lub niskie żywopłoty. Róże te na jednym pędzie potrafią posiadać od kilku do nawet kilkudziesięciu kwiatów. To gatunek najczęściej spotykany w ogrodach.

Róże o długich, wiotkich pędach, które często spotyka się podparte to róże pnące. W polskim klimacie ulegają one często przemrożeniu, jednak na swój efektowny wygląd jest często wybierana przez osoby do swoich ogrodów. Najczęściej zdobią one ściany budynków, bram czy widoczne są na pergolach lub trejażach.

Róże, które bardzo się rozgałęziają i mogą sięgać nawet do 2-3 metrów wysokości nazywane są różami parkowymi. Są one bardzo odporne na rożne szkodniki i choroby, nie wymagają żadnej pielęgnacji i dobrze znoszą złe warunku atmosferyczne. Spotykanymi odmianami róż ogrodowych są także róże pienne, okrywowe oraz miniaturowe.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl - róże sklep.