Współczesne smartfony pełnią wiele funkcji, służą nie tylko do wykonywania, czy odbierania połączeń, wiadomości tekstowych. Użytkownicy używają je również do skanowania materiałów, które z jakichś przyczyn mogą okazać się przydatne. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy zapisywany plik traci na jakości, co niestety psuje efekt, czasami jest nieczytelny.

Przegląd najlepszych aplikacji do skanowania

Aplikacja do skanowania – ułatwienie dla użytkowników

Scanner Pro to pierwsza aplikacja do skanowania, której funkcje warto poznać, jest dedykowana urządzeniom działającym na systemie iOS. Zeskanowany plik zapisuje się w formacie PDF, usuwając przy tym wszystkie niechciane cienie i efekty, które obniżają jakość. Utworzona kopia jest jak najbardziej czytelna i dzięki temu przydatna osobie, która ją zapisała. Przydatną funkcją jest możliwość ustawiania pod własne wymagania obszaru skanowania, co z kolei pozwala zapobiegać ucinaniu niezbędnych elementów pliku. Aplikacja do skanowania może być bez problemów połączona z iCloud, Google Drive, Dropboxem oraz Evernote, zapewniono także opcję przesyłania plików na wskazany adres mailowy. Koszt pobrania jest niewysoki, natomiast wszystkie funkcje ułatwią skanowanie dokumentów na najwyższym poziomie. Kolejną propozycją jest GeniusScan, którą mogą pobierać użytkownicy smartfonów z systemem iOS, Android i Windows Phone. Istnieje możliwość pobrania darmowej lub płatnej wersji, ta pierwsza wystarczy do tworzenia plików w formatach PDF i JPG. Idealny skan zapewnia automatyzacja przycinania krawędzi, uzyskane pliki można przesyłać za pośrednictwem maila oraz Dropboxa, opcjonalnie przez AllPrint.

Jakich aplikacji używać do skanowania dokumentów?

Płatna aplikacja do skanowania Turbo Scan daje dużo możliwości, w tym nakładanie filtrów na zdjęcie, które chce się zapisać. Zaletą jest ponadto opcja samodzielnego tworzenia kopii, a dzięki skorzystaniu z funkcji SureScan, na plik nakładane są 3 warstwy. Celem takiego zabiegu jest jak najlepsze skorygowanie skanowanego pliku, by spełniał wszystkie oczekiwane standardy. Można także wykonać zdjęcie, dobrać do niego krawędź, a następnie kolor, tak uzyskany plik może być przesłany do innego użytkownika. Na ten moment aplikacja ta jest kompatybilna jedynie z systemem iOS, ale obecnie prowadzi się prace nad przystosowaniem jej do Androida. Warto ponadto zwrócić uwagę na aplikację CamScanner, która jest całkowicie bezpłatna, a ilość wbudowanych funkcji jest z pewnością wystarczająca. Po wykonaniu zdjęcia, jest ono poddawane obróbce pod względem kolorystyki, kontrastu, jasności. To wszystko pozwala na podniesienie jakości pliku i zwiększyć możliwości jego zastosowania. Przycinanie zdjęć to kolejna potrzebna funkcja w tego rodzaju aplikacjach, podobnie jak możliwość tworzenia adnotacji. Łatwość przesyłanie edytowanych plików także przemawia na korzyść tej konkretnej aplikacji. Na koniec zestawienia pozostało My Scans, której pobranie również nic nie kosztuje – zarówno na Androida, jak i system iOS. Konwersja do PDF jest oczywiście podstawową funkcją, a dodatkowa możliwość w postaci przeszukiwania dokumentu jest również potrzebna.