Zdrowy sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Długotrwałe problemy z zasypianiem, słaby komfort snu oraz jego niedostatek może wywołać wiele chorób różnego pochodzenia. Pojawia się rozdrażnienie, brak skupienia na codziennych obowiązkach, czynnościach oraz ogólne rozbicie. Co zrobić, by unikać powyższych konsekwencji, które z czasem przechodzą w problemy zdrowotne?

Jak zadbać o zdrowy sen?

Kilka zasad podnoszących jakość snu

Co do zasady pomieszczenie, w którym śpimy powinno mieć wyłącznie takie przeznaczenie. Pozostałe czynności powinno się przenosić do innych miejsc, by sypialnia mogła kojarzyć się jedynie z nocnym odpoczynkiem. Zbyt długie przebywanie w łóżku przed zaśnięciem negatywnie wpływa na ludzki mózg. W konsekwencji pojawiają się zaburzenia snu, tak samo jak w przypadku drzemek w ciągu dnia. Wszystko to jedynie prowadzi organizm do dezorientacji. Istotna jest ponadto stała pora udawania się na spoczynek. Wówczas wyrabia się pewnego rodzaju nawyk, na który organizm jest cały czas przygotowany.

Wpływ światła i temperatury na sen

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że negatywny wpływ na sen mogą mieć także oświetlenie i temperatura. Powinno się unikać oświetlania sypialni i w ten sposób skierować znak, że najwyższy czas na odpoczynek. To między innymi dlatego w okresie zimowym, trudniej jest wcześnie wstawać. Na trudności z zasypianiem mają także wpływ urządzenia elektryczne – głównie telefony. Obecnie znaczna większość przegląda Internet przed zaśnięciem, co jest ogromnym błędem. Zamiast odczuwania senności, dzieje się zupełnie inaczej – pobudzamy organizm i wzrok. Ogromne znaczenie przypisuje się ponadto temperaturze. Uznaje się, że najbardziej optymalną jest jej wartość kształtująca się w granicach 18-21 stopni Celsjusza. Inne wartości mogą sprawiać, że sen nie jest tak spokojny, jak powinien być, możemy się także regularnie wybudzać. Na jakość snu oddziałują także używki, takie jak: kawa, alkohol, czy palenie papierosów. Sen, nawet jeżeli przyjdzie na czas, nie jest taki, jak być powinien.