Oglądając filmy science-fiction chyba nikt nie myślał, że dożyje tych czasów, kiedy sztuczna inteligencja wejdzie na dobre w świat cyfrowy. Stało się to znacznie szybciej, niż każdy przypuszczał, a co więcej wkracza już w codzienne życie każdego człowieka. Warto uświadomić sobie do czego jest stosowana sztuczna inteligencja. Czy przypadkiem już w jakiś sposób z niej nie korzystamy?

Do czego jest stosowana sztuczna inteligencja ? – Asystent głosowy

Dla wielu osób sztuczna inteligencja jest terminem bardzo odległym. Wydaje się im, że zarezerwowana jest tylko dla naukowców. Nic bardziej mylnego. Trzeba wiedzieć do czego jest stosowana sztuczna inteligencja, ponieważ wielu z nas już z niej korzysta. Przykładem jest asystent głosowy, który występuje już praktycznie w większości smartfonach. Wydając komendę głosową, asystent może wysłać za nas wiadomość, wyszukać czegoś w Internecie czy obsłużyć konkretne urządzenie.  Asystenci oprócz telefonów są obecni także w samochodach, telewizorach, a nawet w lodówkach. Przykładem tego typu aplikacji może być popularny Google Asystent, Siri (Apple) lub Alex (Amazon).

Samochody samosterujące

Współcześnie na eventach motoryzacyjnych prezentowane są samochody, które poruszają się samodzielnie bez osoby nim kierującej. Są to tak zwane samochody autonomiczne, które są prowadzone za pomocą sztucznej inteligencji. Taki pojazd potrafi w trakcie kierowania, analizować sytuację, jaka ma miejsce na drodze i reaguje na wszelkie zachowania innych członków ruchu drogowego. Jak już udowodniły pierwsze jazdy, samochody tego typu rzadziej powodują zdarzenia drogowe w porównaniu do samochodów, prowadzonych przez kierowcę. Jazda tych samochodów jest znacznie precyzyjna i bardziej przewidywalna.

Sztuczna inteligencja, a życie codzienne

Wyświetlane propozycje zakupów

Chyba każdy spotkał się z sytuacją, gdy po zakupie czegoś w sieci lub wejściu w dany produkt zaczęły nam się wyświetlać reklamy, związane z naszymi wcześniejszymi działaniami w Internecie. To także zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Wykorzystywane są tutaj technologie, które dostarczają sugestie za pomocą systemów polecających. Programy te dokonują analizy danych, dotyczących wcześniejszych zakupów i preferencji użytkowników, a następnie tworzą prognozy produktów, które prawdopodobnie również przypadną im do gustu.

Sztuczna inteligencja w mediach społecznościowych

Social media odgrywają znaczącą rolę w życiu większości ludzi na świecie. Dzisiaj także i w nich AL (z ang. artificial intelligence) odnalazła swoje zainteresowanie. Facebook posiada własne, indywidualne laboratorium, które pracuje nad sztuczną inteligencją. Media te skupiają się głównie na stworzeniu sieci społecznościowej, która usprawni komunikowanie się między ludźmi. Co więcej, portal chce posiąść coraz więcej informacji na temat swoich użytkowników. Chodzi o to, by po obserwacji działań, korzystanie z serwisu było bardziej dogodne dla użytkownika. Większość mediów społecznościowych na swoich portalach korzysta z systemów rozpoznawania obrazów, które służą do automatycznego tagowania fotografii.