Wiele osób z pewnością spotyka się lub spotkało w przeszłości z nękaniem przez nieznane numery telefonów. Najczęściej są to natrętni telemarketerzy, którzy nie rozumieją, że nie jest się zainteresowanym ich ofertami. Jeżeli pojawia się taki problem w każdej chwili można zablokować nieznany numer i w ten sposób zrobić przysługę swojemu samopoczuciu psychicznemu. To samo dotyczy sytuacji, gdy nie mamy ochotę na kontakt z nielubianymi osobami, lub takimi, których trzymają się irytujące żarty.

Jak skutecznie zablokować numer telefonu?

Blokowanie numeru telefonu

Jeżeli zastanawiacie się jak zablokować numer telefonu, to na samym początku warto zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo proste. Poszczególne opcje mogą się nieco różnić w zależności od systemu operacyjnego w urządzeniu. W przypadku Androidów należy wejść w historię połączeń i odnaleźć nękający numer telefonu. Po wejściu w szczegóły ostatniego połączenia od danego numeru wybiera się opcję zablokowania numeru. W niemal identyczny sposób blokuje się wiadomości tekstowe otrzymywane od nieznanych i niechcianych numerów. Blokadę można także nałożyć poprzez wejście w ustawienia telefonu, a następnie przechodząc do osobnej zakładki z zablokowanymi dotychczas numerami. Nowy numer należy wpisać ręcznie, a jeżeli nastąpi zmiana zdania, zawsze konkretny numer można przywrócić i otrzymywać od niego połączenia i wiadomości. Blokada niechcianych numerów to w zasadzie jedyny sposób na uwolnienie się od uporczywych prób połączeń. Telemarketerzy nie dają za wygraną, dlatego często udaje im się nakłonić nieświadome osoby do zaciągnięcia zobowiązania pieniężnego. Zdarzają się również sytuacje, w których mamią ludzi i zawierają korzystne wyłącznie dla siebie umowy. Najbardziej narażone są osoby starsze, które o wiele łatwiej zmanipulować.

Jak zablokować numer telefonu na iOS?

Poza Androidem bardzo popularne są telefony z systemem iOS, w którym blokowanie niechcianych jest także proste i przydatne. W tym przypadku także wchodzimy w spis połączeń i blokujemy wybrane tak samo, jak w Androidzie. Oczywiście jeżeli nie wiemy jak zablokować numer telefonu w urządzeniu, zawsze można zgłosić taką dyspozycję do operatora lub pobrać odpowiednią aplikację. Pierwsza opcja jest zdecydowanie najwygodniejszą, ponieważ nic nie musimy samodzielnie robić, wystarczy kontakt z Biurem Obsługi Klienta sieci komórkowej. W przypadku aplikacji natomiast, rekomendowane są takie jak: Truecaller, odpowiedzialna za rozpoznawanie numerów o statusie tak zwanego spamu. Wszystkie tego rodzaju połączenia są automatycznie blokowane, a użytkownicy aplikacji odpowiednio chronieni. Istotną funkcją aplikacji jest ponadto nagrywanie wszystkich ważnych rozmów, co również jest pewnego rodzaju zabezpieczenia. W dzisiejszych czasach konieczne jest zwracanie uwagi na zachowanie maksymalnej ostrożności. Wiele słyszy się o wyłudzaniu danych osobowych, czy innych poufnych informacji, a stąd już bardzo blisko do działań niezgodnych z prawem. Na szczęście istnieją możliwości zapobiegania takim przestępstwom.