Jak powszechnie wiadomo sen to zdrowie, abyśmy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem musimy zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę snu. Sen to także doskonały sposób na regeneracje mózgu oraz pozbycie się z organizmu toksyn. Nasz sen powinien być przede wszystkim spokojny i niczym niezakłócony. Warto dbać o odpowiednią higienę snu, ponieważ może to przynieść nam wiele korzyści. Pamiętajmy o tym, że snu nie da się niczym zastąpić, a długotrwałe niedospanie może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Sypialnia, jako istotny element mający wpływ na jakość snu.

Jeżeli poprawimy jakość naszego snu to jednocześnie poprawimy komfort naszego życia. Jak tego dokonać? W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to by nasza sypialnia była oazą spokoju i miejscem relaksu. Jak powinna być urządzona sypialnia, aby dobrze się nam w niej spało? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni kolor ścian. W sypialni sprawdzą się odcienie szarości i neutralne kolory, dobrym rozwiązaniem jest również zieleń. Zielony jest, bowiem kolorem, który ma pozytywny wpływ na redukcje stresu. Do sypialni należy również zakupić rolety, które nie przepuszczają światła, bowiem odpowiednie zaciemnienie ma duży wpływ na jakość snu. Optymalna temperatura do snu to 18 stopni Celsjusza warto, zatem zadbać o to, aby w pomieszczaniu, w którym zamierzamy spać nie było za gorąco. Ważną kwestią jest również odpowiedni dobór materaca do spania.

Jak poprawić jakość snu, czyli sposoby na lepszy sen.

Nawyki, które warto wprowadzić, aby poprawić, jakość snu.

Starajmy się przede wszystkim nie spożywać posiłków bezpośrednio przed zaśnięciem. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zjedzenie kolacji na około 4 godziny przed pójściem spać. Pamiętajmy o tym, aby kawę pić tylko do godziny 16- tej. Godzinę przed snem warto się odpowiednio wyciszyć, w tym czasie nie korzystajmy z urządzeń elektronicznych, ponieważ zaburzają one cykl snu i czuwania. Organizm ludzki bardzo ceni sobie rutynę, dlatego warto kłaść się spać i wstawać o tych samych porach, dzięki temu nasz sen będzie bardziej regularny, a to przyczyni się do poprawy jego jakości. Dorze byłoby gdybyśmy wprowadzili sobie wieczorny rytuał, który pomoże się nam zrelaksować. Może być to np. spacer, kąpiel czy książka. Najważniejsze by czynność ta wprawiła nas w dobry nastrój i wyciszyła. Ważna jest również odpowiednia suplementacja. Na jakość i długość snu ma wpływ odpowiednia ilość takich pierwiastków jak magnez i cynk. Pamiętajmy, że optymalna ilość snu dla zdrowego człowieka powinna wynosić około 8-9 godzin, jest to czas, który wystarczy na to by porządnie wypocząć. Zarówno niedobór i nadmiar snu niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeżeli cierpimy na bezsenność to w czasie dnia warto ograniczyć drzemki. Jeżeli już musimy się przespać najlepiej zróbmy to w godzinach wczesnopopoludniowych. Dobrym sposobem na sen są również ćwiczenia relaksujące. Możemy wykonywać je leżąc już w łóżku wystarczy, bowiem naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie oraz oddychać powoli i głęboko.