Droga, jaką muszą przemierzyć kwiaty, zanim trafią w ręce odbiorców bywa czasem bardzo długa. Firmy transportowe takie jak np. https://lodz.telekwiaciarnia.pl robią wszystko, by niezależnie jaką trasę, pokonać w jak najkrótszym czasie. Wszystko po to, by kwiaty jak najmniej dotkliwie odczuły ten przewóz, wynikający z warunków zewnętrznych oraz samej podróży.

Jakie są idealne warunki do transportu kwiatów?

Zwykle przewóz dzielony jest na pod kątem trzech grup. Pierwsza dotyczy kwiatów żywych (ciętych), druga to produkcja kwiatowa i kwiaty w doniczkach, a trzecia z nich to cebulki i nasiona. Wszelkie produkty zaliczane do delikatnej grupy przewożone są na ogólnych warunkach, jednak co kwiat to inne wymagania, do których trzeba się podporządkować w trakcie przewozu.

W przypadku cebulek i nasion najlepszą temperaturą do przewożenia jest od +4 do 10 stopni. Kwiaty żywe cięte powinny być przewożone w temperaturze od +1 do 8 stopni. Dostawcy kwiatów (np. https://lodz.telekwiaciarnia.pl) dobrze wiedzą, że transport kwiatów powinien być przeprowadzony w możliwie jak najkrótszym czasie, gdyż mają świadomość, że produkt, który ulega transportowi jest bardzo delikatny i szybko ulec może zniszczeniu.

Temperatura od 0 do 2 stopni powinna zostać zachowana przy przewozie roślin, które będą wysadzane do ziemi. W przypadku tych kwiatów nie tylko temperatura jest ważna, ale także odpowiedni poziom wilgoci i wentylacji.

Pachnący interes, czyli co nieco o przewozie kwiatowym

Jak powinien być wyposażony samochód do przewozu kwiatów? - https://lodz.telekwiaciarnia.pl

Firmy zajmujące się transportem roślin takie jak np. https://lodz.telekwiaciarnia.pl dobrze wiedzą, że w tym biznesie liczy się nie tylko doświadczenie, ale i także odpowiednio wyposażone pojazdy. Do transportu kwiatów najlepiej sprawdza się samochód z izotermiczną osłoną wewnątrz komory ładunkowej. Taki samochód ma umiejętność podtrzymywania nie tylko stałej temperatury, ale także poziomu wilgoci i cyrkulacji powietrza. Firmy, zajmujące się pocztą florystyczną nie mają wówczas zmartwień związanych z porą roku, gdyż posiadając taki samochód nie ma to znaczenia, czy jest gorące lato czy mroźna zima.

Sprzęty niezbędne w dostawie kwiatów

Oprócz specjalistycznych samochodów w transporcie kwiatów mają znaczenie także narzędzia. W przewozie większych zamówień sprawdzają się wózki duńskie, które mogą pomieścić nawet do 450 kg ładunku. Do mniejszych zamówień wykorzystywane są zwykle skrzynki na kwiaty. Na rynku występują specjalne skrzynki, które są automatycznie dostosowywane do transportu kwiatów.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie skrzynek po warzywach, które jednak wcześniej należy odpowiednio wyczyścić, by wyeliminować wszelkie pozostałości. W takich skrzynkach można samodzielnie zrobić przegrody z kartonu, które można idealnie dopasować do rozmiaru doniczek. To rozwiązanie świetnie sprawdza się także w przypadku kwiatów ciętych, ponieważ można samodzielnie wyznaczyć odległości między kilkoma wiązankami. Jest to najbardziej konieczne w sytuacji przewożenia roślin o dużych kwiatach, dzięki czemu można dać im tyle przestrzeni, ile tego wymagają.