Nadmierny wysiłek fizyczny po dłuższej przerwie wiąże się występowaniem zakwasów, co dotyczy większości treningów. Na szczęście jest to chwilowa dolegliwość, której można pozbyć się szybciej. Wystarczy zastosować kilka domowych sposobów, o których nie każdy mógł wiedzieć wcześniej.

Domowe sposoby na zakwasy

Główne przyczyny zakwasów

Zakwasy są bólem mięśniowym, który występuje z pewnym opóźnieniem. Stają się odczuwalne zazwyczaj dopiero po upływie doby, trwa jednak trochę dłużej. Panuje wiele mylnych teorii na temat zakwasów, a właściwie przyczyn ich powstawania. Jedynym faktem jest wystąpienie mikrouszkodzeń w mięśniach podczas treningów. Nie są one w stanie wytrzymać bez uszczerbku intensywności wykonywanych ćwiczeń, zwłaszcza gdy wcześniej nie miało się z nimi styczności. Istotne jest zatem stopniowe wydłużanie treningów i podnoszenie stopnia ich intensywności. Zaleca się ponadto rozgrzewkę przed rozpoczęciem każdej aktywności. Ciekawostką jest również dobry wpływ soku z wiśni, który łagodzi skutki intensywnego treningu dla mięśni.

Sposoby na pozbycie się zakwasów

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne dla wszystkich sportowców. Jak się okazuje mieszanka wody, soli, miodu i soku z cytryny stanowi dobry sposób na zakwasy. Działa to na zasadzie napojów izotonicznych, lecz zamiast kupnych specyfików, warto zastosować domową miksturę. Choć przy zakwasach może się to wydawać niewykonalne, najlepszy na nie jest ruch. Na przykład pływanie, które pozwoli na równomierne rozprowadzenie składników odżywczych na cały organizm. Właściwości przeciwzapalne ma również sauna, a konkretnie wysoka temperatura znajdująca się w niej. Poprawie ulega krążenie, a cały organizm jest wyposażony w bardzo duże ilości tlenu. Po saunie wskazane jest udanie się pod prysznic, ale woda powinna być puszczana na zmianę – raz ciepła, raz zimna. Na zakwasy stosuje się także masaże mające wpływa na dobre krążenie, a ponadto prowadzą do rozluźnienia mięśni. Tym, czego z całą pewnością należy unikać po treningu jest zdecydowanie alkohol.