W dzisiejszych czasach podróżowanie samolotem stanowi bardzo popularną formę przemieszczania się. Linie lotnicze corocznie świadczą swoje usługi milionom pasażerów. Niestety wielu klientów nie zna do końca wszystkich przysługujących im praw, dlatego też często zdarza się, że pasażerowie nie starają się o odszkodowanie za opóźniony bądź odwołany lot. Należy jednak zaznaczyć, że naprawdę opłaca się być świadomym klientem, ponieważ rekompensata za odwołany lot może wynosić nawet 600 euro.

Kiedy możemy starać się o odszkodowanie za odwołany lot, a w jakiej sytuacji rekompensata nam nie przysługuje?

Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje nam w sytuacji, gdy zaplanowany przez nas lot zostanie odwołany z powodów, które są zależne od linii lotniczych. Dlatego też, jeżeli samolot, którym mieliśmy lecieć zostanie unieruchomiony na lotnisku z powodu złych warunków atmosferycznych niestety nie możemy liczyć na wypłatę rekompensaty. Pamiętajmy również, że jeżeli lot został odwołany na skutek nadzwyczajnych okoliczności takich jak np. destabilizacja polityczna czy też zagrożenie bezpieczeństwa życia i zdrowia to wówczas odszkodowanie również się nam nie należy. W przypadku starania się o rekompensatę podstawowym warunkiem do jej przyznania jest, zatem odpowiedzialność przewoźnika, duże znaczenie ma także czas, w którym zostaniemy poinformowani o zaistniałej sytuacji. I tak np. rekompensata nie przysługuje klientowi w sytuacji, w której przewoźnik poinformuje pasażera o tym, że lot został odwołany w terminie powyżej 14 dni przed planowanym czasem odlotu. Warto również zaznaczyć, że jeżeli nasz lot został odwołany z przyczyn zależnych od linii lotniczych, a jednocześnie nie zostaliśmy o tym poinformowani w odpowiednim czasie to mimo tego, iż przewoźnik zagwarantuje nam alternatywną trasę podróży to w określonych przypadkach i tak przysługuje nam odszkodowanie. Jest ono zależne od dystansu oraz od warunków lotu zastępczego.

Kiedy przysługuje nam odszkodowanie za odwołany lot?

W jaki sposób najprościej załatwić formalności związane z odszkodowaniem za odwołany lot?

O odszkodowanie za odwołany lot możemy ubiegać się samodzielnie za pośrednictwem strony internetowej danego przewoźnika, na której istnieje możliwość złożenia wniosku online. Pamiętajmy jednak, że ze względu na dość skomplikowany proces starania się o rekompensatę za odwołany lot formalności związane z załatwieniem odszkodowania warto powierzyć profesjonalnej firmie, która na co dzień zajmuje się tego typu sprawami. Jeżeli poszukujemy naprawdę skutecznej firmy, która specjalizuje się w sprawach dotyczących odszkodowań za odwołane loty warto zapoznać się z ofertą firmy Delayflix.com. Pracownicy firmy Delayfix.com pomogą nam ocenić czy dana sprawa kwalifikuje się do uzyskania rekompensaty i jeżeli tak się stanie to w profesjonalny sposób poprowadzą ją w naszym imieniu od początku do końca. Co najważniejsze firma Delaflix.com nie pobiera opłat za ocenę wniosku, dlatego zgłoszenie sprawy nie wiąże się dla nas z żadnym ryzykiem. Za skorzystanie z usług firmy zapłacimy dopiero po pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy. Warto przy tym zaznaczyć, że skuteczność firmy w dochodzeniu odszkodowań sięga aż 95% wszystkich spraw.