Depresja to bardzo niebezpieczna choroba, na którą zapada dusza i ciało. Nigdy nie należy bagatelizować przedłużających się spadków nastroju i jak najszybciej poszukać wsparcia profesjonalisty. Im szybciej zareagujemy, tym mniejsze ryzyko, że depresja wywrze negatywny wpływ na wiele sfer naszego życia. O pomoc możemy zwrócić się do lekarza, którego specjalizacją jest leczenie depresji w Krakowie – może być to psycholog lub psychiatra.

Czym jest depresja i jakie daje objawy?

Depresja jest chorobą, którą trudno samodzielnie zdiagnozować. Nie daje bowiem namacalnych, fizycznych objawów, a jedynie te psychiczne, które bardzo często są bagatelizowane. O depresji mówimy, jeśli u danej osoby wystąpi obniżenie nastroju, zobojętnienie na codzienne sprawy, bezsenność lub problemy z zasypianiem, albo wręcz przeciwnie – ospałość i chęć spędzania całych dni w łóżku. Depresji często towarzyszą także wahania wagi niezwiązane z dietą, uczucie zmęczenia i utraty energii życiowej oraz nawracające myśli o śmierci, które mogą prowadzić nawet do podejmowania prób samobójczych.

Występowania takich objawów przez okres dłuższy niż dwa tygodnie nie należy bagatelizować tylko jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jego zadaniem będzie zapoznanie się z odczuciami pacjenta oraz wstępne stwierdzenie, czy w tej konkretnej sytuacji możemy mówić o depresji. Objawy mogą bowiem występować w różnym natężeniu oraz być spowodowane przez różne czynniki. Istotne jest jednak jak najszybsze uzyskanie pomocy, aby nie doprowadzić do ich pogłębienia się. Skuteczne wsparcie w leczeniu depresji oferuje dwóch specjalistów – są nimi psycholog lub psychiatra. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli choroba wymaga zastosowania leków, konieczne będzie skorzystanie ze wsparcia psychiatry, który obejmie pacjenta kompleksową opieką farmakologiczną.

Leczenie depresji – gdzie zgłosić się po pomoc w Krakowie?

Jak leczy się depresję i kiedy konieczny jest pobyt w szpitalu?

Leczenie depresji w Krakowie może przebiegać w różny sposób, w zależności od stanu pacjenta oraz jego motywacji i stosowania się do zaleceń lekarza. Zdecydowana większość chorych na depresję leczy się w warunkach ambulatoryjnych – korzysta z okresowych wizyt w gabinecie psychiatrycznym oraz bierze zalecone przez specjalistę leki. Okresowe kontrole pozwalają natomiast monitorować przebieg choroby oraz dopasowywać do niego leczenie. Chorzy mogą skorzystać z możliwości zwolnienia od pracy lub normalnie pełnić swoje obowiązki zawodowe.

Niektórzy chorzy na depresję wymagają podjęcia bardziej restrykcyjnych działań. W przypadku osób o dużym natężeniu objawów, lekarz może zadecydować o hospitalizacji prowadzonej zarówno w trybie dziennym, jak i stałym. W czasie pobytu w szpitalu chorzy uczęszczają na specjalne zajęcia, które pomagają im w powrocie do zdrowia. Skierowanie do szpitala jest konieczne także w przypadku osób, które nie widzą sensu życia i myślą o samobójstwie. Pobyt w zamkniętym ośrodku gwarantuje im bezpieczeństwo i stałą opiekę oraz pozwala szybciej wrócić do zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinety Rozwoju oferującymi kompleksowe leczenie depresji kraków.