Wielokrotnie słyszymy, że w sieci nie jesteśmy niezauważalni, a nasze działania są monitorowane i śledzone. W obawie przed tymi ostrzeżeniami wielu internautów zaczęło stale korzystać z przeglądarki z poziomu incognito. Dla wszystkich osób praktykujących takie rozwiązania, mamy smutną informację – tryb incognito nie poprawia bezpieczeństwa w sieci.

Pozorna ochrona

Ciemny, przyjemny dla oka tryb incognito, przywołuje na myśl bezpieczeństwo i anonimowość. Jednakże jedynym co daje wspomniany tryb, jest czysta historia przeglądania. Pomoże to ukryć wyniki wyszukiwania przed innymi członkami rodziny, ale nie zablokuje ataków cyberprzestępców czy osób śledzących nasze dane.

Tryb incognito nie równa się bezpieczeństwu

Centrum niebezpieczeństw

Niestety bardzo wielu internautów nie zdaje sobie sprawy z poziomu niebezpieczeństw. Częste korzystanie z darmowych hotspotów to pierwszy krok, który przybliża hakerów do wykradnięcia wszystkich danych. Specjaliści, którzy zajmują się hakowaniem, doskonale wiedzą jak dostać się do wrażliwych danych, takich jak hasła. Nasze cenne informacje, trafiają połączeniem do routera, a później dopiero wracają do nas. To jest właśnie centralny punkt, który najczęściej stanowi źródło danych dla internetowych złodziei. Dodatkowo mogą w ten sposób zainfekować komputer wirusami, które przeniosą się na inne urządzenia w tej samej sieci.

Jak się bronić?

Tryb incognito prawdę powiedziawszy, ukrywa jedynie coś przed nami i osobami z naszego bliskiego otoczenia. Nam jednak powinno zależeć nad chronieniem danych przed osobami z zewnątrz. Co może nam w tym pomóc? Wirtualne sieci prywatne, czyli niektórym dobrze znany VPN.

Co daje VPN?

Wirtualna sieć, czyli VPN pozwala zmodyfikować drogę połączenia. Nie jest ono przesyłane do routera, który dopiero łączy z siecią, ale trafia do wirtualnego serwera, zlokalizowanego w dowolnym miejscu na całym świecie. Dostępnych na rynku VPN jest bardzo dużo, dlatego dobrze jest przed instalacją przeprowadzić research, który pozwoli wybrać najlepszy program, spełniający konkretne wymagania. Pamiętajmy, że ukrycie się w sieci wymaga więcej wysiłku, niż korzystanie z trybu incognito.