Wybór odpowiedniego modelu plecaka nie jest sprawą tak łatwą i oczywistą. W sieci znajduje się mnóstwo stron z różnego rodzaju ofertami plecaków, co sprawia, że im więcej tych produktów, tym trudniej się na coś zdecydować. Warto w takiej sytuacji zadać sobie kilka pytań odnośnie naszych oczekiwań co do danego plecaka oraz w jakim celu chcemy go wykorzystywać. Czy ma to być plecak na laptopa, do szkoły czy też może plecak na podróż? Wszelkie wątpliwości pojawiające się w trakcie zakupu plecaka zostaną rozwiane w niniejszym artykule.

Czym jest plecak?

Plecak to inaczej torba z szelkami, które zakłada się na ramiona tak, by jego ciężar był równomiernie noszony na plecach. To jedna z najbezpieczniejszych form przenoszenia rzeczy, ponieważ nie obciąża jednej części kręgosłupa, tylko ciężar rozmieszczony jest na dwie strony. Najczęściej wyróżnia się plecaki szkolne, tornistry, plecaki na laptopy, plecaki sportowe, turystyczne czy miejskie.

Na jaki plecak się zdecydować?

Rodzaje plecaków – plecak szkolny, plecak na laptopa i inne

Plecak szkolny jest najczęściej wymienianym rodzajem wśród wszystkich plecaków. Jego celem jest przenoszenie książek, zeszytów i innych akcesoriów szkolnych. Istnieje wymóg, by plecaki szkolne posiadały choć jedną komorę, mieszczącą książki w rozmiarze A4. By komfort noszenia był większy, zwykle plecaki te są wyposażone w usztywnione i wyprofilowane plecy, regulowane szelki oraz odblaskowe elementy.

Kolejnym rodzajem jest plecak na laptopa, to najczęściej wykorzystywany plecak wśród pracowników działających w branży IT czy różnych większych korporacji, w których laptop to nieodłączny element i jednocześnie narzędzie pracy. Takie plecaki posiadają odpowiednią kieszeń przystosowaną do transportu laptopów i innych mniejszych urządzeń elektronicznych. Ponadto, takie plecaki najczęściej posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą czy uszkodzeniem sprzętu.

Plecak miejski to lekki plecak dedykowany nastolatkom, jednak nie w kontekście szkolnym. Jest on zaprojektowany w celu przenoszenia przedmiotów codziennego użytku do pracy, na spotkania, zakupy czy wycieczkę, gdzie potrzebne nam są tylko podręczne rzeczy. Często jest on alternatywą do zwykłej torebki.

Plecak sportowy znajduje swe zastosowanie  w codziennym życiu, w pracy, w szkole czy udając się na treningi. Tego typu plecaki są niezwykle lekkie, ale i wytrzymałe. Nie posiada usztywnionych pleców, zwykle znajduje się jedna kieszeń na ubrania/dokumenty, mniejsza na podręczne rzeczy i boczne np. na butelkę z piciem.

Często spotykanym modelem w górach jest plecak turystyczny, który przeznaczony jest na dłuższe wycieczki, piesze wędrówki oraz wspinaczki górskie. Są one znacznie częściej większej pojemności, aniżeli te standardowe. Ich specyfika polega na tym, by mogły pomieścić jak najwięcej rzeczy, biorąc pod uwagę to, by ciężar nie był zbytnio odczuwany, by transport odbywał się w komfortowych warunkach. Tego typu plecaki najczęściej mają usztywniony tył oraz są tak wyprofilowane i wentylowane, by nic nie uciskało pleców.