Zakupy są jednym z nieodłącznych elementów codzienności każdego z nas. Coraz więcej osób rezygnuje z dokonywania sprawunków w tradycyjnych sklepach. Przenosi się do Internetu, w których ma się do czynienia ze znacznie większą wygodą. Czy jednak takie rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne?

Zakupy internetowe - tak, czy nie?

Zalety zakupów online

Zakupy wykonywane w sieci z pewnością są bardzo wygodne, jest to zdecydowanie ich największa zaleta. Ponadto skutecznie prowadzą do oszczędności – głównie czasu. Nie ma wówczas konieczności stania w korku, kolejce do kasy lub martwić się o zajęcie miejsca parkingowego. Nie wszyscy znoszą dobrze tłumy w sklepach, zwłaszcza w okresach przedświątecznych. Decydując się na zakupy w Internecie ma się również ten komfort, że można zrobić to o dowolnej porze, nawet w środku nocy. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia również fakt wielu promocji w wirtualnych sklepach, co w tradycyjnych czasami jest chwytem marketingowym. W sieci są dostępne także porównywarki cenowe, które kierują użytkownika od razu do najbardziej korzystnej oferty.

Ciemne strony zakupów przez Internet

Tak jak każde rozwiązanie, również zakupu internetowe mają kilka swoich wad. Chodzi tutaj między innymi o pojawianie się nierzetelnych stron, które mogą być nastawione na wyłudzenia. Dotyczy to nie tylko pieniędzy, ale również danych osobowych podlegających ochronie prawnej. Aby ustrzec się oszustwa w tych zakresach należy zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Witryny oznaczone nimi są wiarygodne. Dużą wadą dla niektórych osób jest brak możliwości dokładnego obejrzenia danego produktu. Stanowi to czasami przeszkodę i trudności w przekonaniu się do takiej formy zakupów. Po części jest to prawidłowe spostrzeżenie, ponieważ dzisiejsze możliwości retuszu zdjęć są bardzo duże. Dlatego można rozczarować się rzeczywistym wyglądem produktu, który na zdjęciu wyglądał zupełnie inaczej. Wątpliwości pojawiają się ponadto w zakresie zakupów na prezent, niestety nie ma gwarancji, że zostanie on doręczony bez usterek.