Wśród najbardziej uciążliwych owadów niewątpliwie prym wiodą komary. Potwierdzi to każda osoba, która jest wyraźnie podatna na ich ugryzienia. Do ich odstraszenia najczęściej wykorzystuje się roślinny wonne i pachnące.

Rośliny, które pokonają komary

Zamiast środków chemicznych, lepszym rozwiązaniem na komary będą rośliny. Oto kilka roślin, które skutecznie odstraszą komary:

  • Komarzyca

Jest to niepozorna roślina, która działa na komary lepiej niż niejeden środek chemiczny, a przy okazji idealnie nadaje się do ozdobienia tarasów i balkonów. Sekretem tej rośliny są nie kwiaty, lecz liście. Po roztarciu lub poruszaniu przez wiatr wydzielają kamforowy aromat, którego komary nie mogą znieść.

  • Kocimiętka

Kocimiętka jest atrakcyjną rośliną ogrodową, która bogata jest w białe lub błękitne kwiaty. Znana jest ze swojego aromatu, dzięki której odstrasza wiele owadów: nie tylko komary, ale i np. muszki. Kocimiętkę najlepiej posadzić w pobliżu tarasu lub altany.

  • Trawa cytrynowa

Rośliną stworzoną do rośnięcia w domu jest trawa cytrynowa, gdyż jest podatna na warunki panujące na dworze. Jedynie latem można wystawiać ją na taras lub balkon. Cytrole to olejki eteryczne, z których trawa cytrynowa składa się w ponad 80%. Jest ona bronią, która sprawdzi się nie tylko na komary i inne owady, ale i pajęczaki – w tym kleszcze. Warto posadzić ją w donicy i wykorzystywać jako przyprawę do potraw.

Wróg lata – jak pozbyć się komarów?

  • Lawenda

Jedną z najbardziej uniwersalnych roślin jest lawenda, która sprawdzi się w kuchni, kosmetykach, kąpieli i odstraszaniu owadów. Jej pięknie pachnące liliowo-fioletowe kwiaty idealnie sprawdzą się w ziemi, na rabatach oraz w donicach.

  • Aksamitka

Tego jednorocznego kwiatu lepiej nie trzymać w mieszkaniu – ma dość nieprzyjemną woń, która jednak świetnie sprawdzi się do odstraszania komarów w ogrodzie i okolicy.

  • Bazylia

Szerokie zastosowanie bazylii obejmuje również odstraszanie komarów. Trzymanie jej w kuchni w donicy będzie świetnym pomysłem.

  • Mięta pieprzowa

Podobnie jak bazylia, mięta pieprzowa również odstrasza komary, a jednocześnie stanowi niezwykły składnik w kulinariach.