Czas spędzony z dziećmi jest bardzo ważny zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów. Pamiętajmy, że najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła jest czytanie książek, dlatego też warto czytać dzieciom. Czytanie ma ogromny wpływ na ich rozwój. Istniej naprawdę wiele powodów, dla których warto codziennie czytać dzieciom. O to kilka z nich.

Czytanie, jako najpiękniejszy podarunek, który możemy ofiarować dziecku.

Czytanie to doskonały sposób na zdrową ucieczkę od nudy zamiast włączać bajkę w telewizji zdecydowanie lepiej jest przeczytać dziecku książkę. Takie działanie nie tylko zapobiega uzależnieniu od mediów, ale ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Dzieci potrzebują wspólnego czytania. Jest to dla nich bardzo ważne, kiedy czytamy dzieciom jesteśmy blisko, poświęcamy im nasz czas. Dziecko odczuwa, że jest dla nas ważne i kochane. Dzięki książkom dziecko uczy się języka, zdobywa wiedze oraz rozwija myślenie. Książki odpowiednio dobrane do wieku pomagają dzieciom w nauce wartości, w rozwijaniu słownictwa, a także w rozwoju wyobraźni, wrażliwości i empatii.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Zalety głośnego czytania.

Kiedy czytamy naszym dzieciom kształtujemy w nich nawyk czytania, jest to bardzo ważne, ponieważ w przyszłości dzięki temu będą chętniej sięgać po ulubioną lekturę. Głośne czytanie doskonale motywuje i przygotowuje do samodzielnego czytania. Książki są wspaniałym sposobem na ćwiczenie pamięci i poprawę koncentracji. Co ważne głośne czytanie książek przez rodziców ma bardzo korzystny wpływ na poczucie własnej wartości dziecka oraz doskonale wspiera rozwój psychiczny maluchów. Ponadto dzięki tej formie spędzania wolnego czasu u dziecka rozwija się wrażliwość moralna oraz poczucie humoru. Poprzez historie ukazane w ulubionych lekturach dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Jest to, więc doskonały sposób na profilaktykę działań aspołecznych. Pamiętajmy, więc, że czytanie na głos jest najlepszą inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Warto, więc czytać maluchom już od najmłodszych lat.