Degustacja wina stała się w ostatnim czasie po prostu modna. Choć w Polsce nie ma ona jeszcze tak wielu zwolenników, co na świecie, to i tak warto poznać jej podstawowe zasady. Wszak z roku na rok wzrasta w naszym kraju spożycie tego trunku. Niewątpliwie smakowanie wina może stać się prawdziwą przyjemnością, a nawet hobby. Warto jednak degustować go w sposób prawidłowy. Tylko tak można docenić całą magię wina.
Po co degustować wino?
Odpowiedź wydaje się być prosta, choć tak naprawdę jest ich kilka. Jak wspomniano, smakowanie wina to po prostu przyjemność. Jednak degustacja wina służy również temu, aby ostatecznie znaleźć to, które najbardziej nam smakuje. To właśnie udział w degustacji wina, pozwala wyrobić w sobie umiejętność rozpoznawania smaku, rodzaju, szczepu a nawet rocznika, który najbardziej nam odpowiada. Z czasem wybór najsmaczniejszego wina wyda się być prostszy. Prawidłowa degustacja odbywa się w trzech krokach, które poniżej opisano.
Degustacja wina - krok pierwszy
Zazwyczaj degustację rozpoczyna się od wina lżejszego, czyli białego, potem podaje się wino czerwone, a na samym końcu wino deserowe. W tym czasie znawca lub koneser wina (tzw. sommelier) co nieco nam o nim odpowiada, następnie otwiera butelkę i rozlewa trunek do kieliszków. Możemy spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami kieliszków, jednak kieliszek głęboki, osadzony na smukłej nóżce sprawdzi się do każdego rodzaju wina. Jest po prostu najbardziej uniwersalny. Kieliszka nigdy nie chwytami całą dłonią, a jedynie palcem wskazującym i kciukiem obejmujemy jego nóżkę. Znajdujące się w kieliszku wino lekko kręcimy. Pozwoli to przyjrzeć się jego barwie oraz konsystencji, a jednocześnie wydobędzie wszelkie skrywane w jego wnętrzu aromaty. Zaczynając od koloru: w przypadku wina białego – jego intensywny odcień, wręcz ciemno-żółty, oznacza, że mamy do czynienia z winem starszym. W przypadku wina czerwonego – jego wyrazisty kolor oznacza coś zupełnie przeciwnego, mianowicie to, że wino jest młode. Przyglądając się z kolei spływającym po ściankach kieliszka kroplom trunku, możemy dowiedzieć się, jak intensywny będzie jego smak. Im szybciej spływają krople, tym smak jest mocniejszy.
Degustacja wina - krok drugi
Próbujemy rozróżnić zapachy wina, zinterpretować i ocenić, czy nam się podoba. Zakręćmy kieliszkiem a wydobędziemy także aromaty wina. Każde wino i każdy szczep ma charakterystyczną tylko dla siebie, całą gamę zapachów. Różni ludzie będą zatem inaczej je definiować. Niemniej jednak w winie białym zapach owoców miesza się z aromatem kwiatów.
Degustacja wina - krok trzeci
Najważniejszą częścią degustacji wina jest jego smakowanie. Aby wyczuć jego smak i temperaturę, a także poznać, czy jest cierpkie, kwaśne, słodkie, czy jaka jest zawarta w nim moc alkoholu – pijmy małymi łykami. Wino powinno objąć całą powierzchnię naszego języka. Tylko wtedy mamy szansę właściwie je ocenić. Nie raz jest tak, że to, co na początku nie spodobało nam się, za drugim łykiem przybiera zupełnie inny smak. Degustacja wina pozwala wyrobić swój własny gust. Dzieląc się własnymi spostrzeżeniami na temat danego trunku z innymi, pamiętajmy, że jego degustacja to także dobra zabawa!