Czas pandemii zmusił nas do pracy w domu. Niestety wiele osób musi pracować również po godzinach, co źle wpływa na nasze życie prywatne. Sprawdź, jak odpowiednio planować pracę na home office?

Jak planować zadania na home office?

Planowanie kluczem do efektywnej pracy

Bardzo dobry plan powinien obejmować wszystkie zadania, jakie mamy do wykonania. Należy jednak mierzyć swoje siły na zamiary i trzymać się wyznaczonych celów. W tym celu należy stosować zasadę SMART – cel powinien być mierzalny, mieć swój deadline, czyli czas, do którego zadanie zostanie wykonane, cel musi być również konkretny oraz mierzalny. Dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej odnieść zawodowy, ale również prywatny sukces. Bardzo dobrym pomysłem jest wykonywanie na początku najcięższych zadań, które mogą sprawiać nam trudność. Przebrnięcie przez nie do godziny 12, czyli do naszej przerwy lunchowej daje efektywność na cały dzień. Nie będziemy demotywowali się niedokończonym i w dodatku trudnym zadaniem. Poczujemy ulgę, jeśli właśnie to najgorsze zadanie będzie już za nami.

Mierzenie czasu oraz eliminowanie rozpraszaczy

Przy home office bardzo trudno o skupienie – kuchnia kusi lodówką, a telewizor włączony w tle skutecznie odrywa nas od zadania. Postarajmy się wyłączyć powiadomienia, przygotować wcześniej odpowiednią ilość przekąsek i napojów oraz zadbajmy o porządek w miejscu pracy. Dzięki temu nasze skupienie wzrośnie, a zadanie zostanie szybciej wykonane. Również niewskazane są zbyt częste przerwy, które się przedłużają. Wiele osób zbyt dużo czasu poświęca na przerwie innym obowiązkom domowym. Warto zostawić je na późniejszy czas, np. po pracy lub wykonaniu najważniejszych zadań. W ten sposób zostanie nam więcej czasu np. na wykonanie niektórych raportów, czy zleceń na przyszły dzień. Trzeba też poinformować domowników o tym, by nie rozpraszali nas w trakcie naszej pracy. To niezwykle istotne, bo ciągłe odrywanie się od biurka zaburza koncentrację i wydłuża czas pracy. Zamiast wielu małych przerw lepiej zrobić sobie kilka dłuższych, w trakcie których zrelaksujemy się, czy zjemy coś pożywnego.