Chrzest jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Zobacz, jak zorganizować przyjęcie z klasą, nie rujnując przy tym domowego budżetu.

Jak wybrać termin na chrzest?

Według prawa kościelnego chrzcić można przez cały rok, również w czasie Adwentu i Wielkiego Postu. Warto jednak pamiętać, że każda parafia może wprowadzić tutaj pewne ograniczenia. W niektórych kościołach chrzest odbywa się np. tylko w drugą lub czwartą niedzielę miesiąca. W związku z tym, zanim zaczniesz wszystko organizować, wybierz się do kancelarii parafialnej i zapytaj księdza, jak to wygląda w Twojej parafii.

Wielu rodziców decyduje się na ochrzczenie dziecka w pierwszych tygodniach życia. Istnieje wtedy duża szansa, że maluszek spokojnie prześpi całą ceremonię. Z drugiej jednak strony, warto wstrzymać się z uroczystością do pierwszych szczepień, zwłaszcza wtedy, gdy przypadałaby na okres jesienno-zimowy. 

Jeśli chcesz uniknąć tłumu i marzysz o spokojnej, kameralnej atmosferze, zdecyduj się na chrzciny latem lub jesienią. Z tego samego powodu zrezygnuj z chrztu w Boże Narodzenie, Wielkanoc lub w Zesłanie Ducha Świętego.

Jak zorganizować chrzciny?

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Aby zostać matką lub ojcem chrzestnym należy spełnić następujące wymagania:

  • wierzący i praktykujący katolik,
  • stan wolny lub pozostawanie w związku sakramentalnym,
  • osiągnięcie pełnoletniości,
  • brak bezpośredniego pokrewieństwa w linii prostej z dzieckiem.

Dokumenty potrzebne do chrztu

Zanim maluszek zostanie ochrzczony, koniecznie wybierz się do kancelarii parafialnej. Musisz ustalić termin uroczystości i zapytać, jakie dokumenty będą potrzebne. Zapoznaj się z poniższą listą:

  • akt urodzenia dziecka,
  • akt małżeństwa (jeśli rodzice nie zawarli ślubu kościelnego, mogą zadeklarować się jako osoby wierzące),
  • zaświadczenia dla chrzestnych z ich parafii,
  • kartki do spowiedzi, poświadczające, że rodzice i chrzestni przystąpili do tego sakramentu.

Jak ubrać maluszka do chrztu?

Chrzest to pierwsze, ważne wydarzenie w życiu dziecka, zadbaj więc o to, by w tym dniu wyglądało elegancko. Z drugiej jednak strony strój nie powinien krępować malucha. Zwróć też uwagę na to, by nie podrażniało jego wrażliwej skóry. Jeśli chodzi o kolor ubranka, tradycja nakazuje wybrać białe i pastelowe odcienie, które symbolizują niewinność, radość oraz czystość. Jak wspomnieliśmy wcześniej, liczą się nie tylko walory estetyczne, ale również wygoda. Nie ubieraj więc dziecka w atłasową sukienkę z mnóstwem koronek lub obcisły garnitur.

Pamiętaj też o eleganckiej, białej lub pastelowej szatce. Znajdziesz je na https://balumi.com.pl/kategoria/szatki-i-swiece/szatki-do-chrztu/

Jak zorganizować chrzciny?

Gdzie zorganizować przyjęcie?

Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, zastanów się, ile osób chcesz zaprosić i jakim budżetem dysponujesz. Jeśli cenisz sobie wygodę i chcesz mieć przewijak i łóżeczko pod ręką, zdecyduj się na uroczystość w domu. Warto również pamiętać, że maluszek będzie czuł się wtedy bardziej komfortowo i bezpiecznie. Jeśli nie masz czasu gotować, możesz wybrać catering.

Jeśli chcesz zaprosić dużo osób, zastanów się nad przyjęciem w lokalu. Nie musisz wtedy myśleć o przygotowaniu posiłków, przybraniem stołu, czy sprzątaniu. Pamiętaj, by zarezerwować restaurację przynajmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.