Bycie rodzicem jest wymagającym i odpowiedzialnym zadaniem, które wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Trudno jednak mówić o ich posiadaniu, kiedy zostaje się rodzicem po raz pierwszy. Na początku przygody z rodzicielstwem nieocenione jest więc wsparcie innych rodziców, dziadków, przyjaciół oraz zupełnie obcych ludzi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą na łamach internetu tworząc popularne blogi parentingowe oraz portale z poradami od ekspertów.

Blog dla mam – źródło wiedzy o rodzicielstwie od bardziej doświadczonej osoby

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się blogi, które są tworzone przez „zwykłych” ludzi. Internet dał im szerokie możliwości w tym zakresie pozwalając na stworzenie własnej przestrzeni w sieci oraz umieszczanie w niej osobistych informacji, porad oraz dzielenie się doświadczeniami. Blogi są bardzo zróżnicowane tematycznie i obejmują m. in. kulinaria, modę, kosmetyki, książki oraz wiele innych tematów. Szeroką grupę wśród nich stanowią blogi parentingowe, których autorzy poruszają tematykę związaną z rodzicielstwem.

Blog dla mam to miejsce, w którym znajdziemy wiele informacji związanych z wychowywaniem dziecka, jego rozwojem oraz poznamy sprawdzone przez autorów metody rozwiązywania problemów. To także miejsce, na którym dowiemy się, jakie gadżety sprawdzają się w codzienności z dzieckiem, a które są zupełnie zbędne. Ogromną zaletą blogów parentingowych jest ich nieformalny charakter – są tworzone przez ludzi takich jak my, mających podobne problemy i troski oraz chętnie dzielących się doświadczeniami. Nie wszystkie informacje, których dostarcza blog dla mam, powinniśmy jednak traktować jako pewnik. Wiele z nich wynikać może bowiem jedynie z przeświadczenia autora oraz niekoniecznie zgadzać się z prawdą.

Skąd czerpać wiedzę i rady na tematy związane z rodzicielstwem?

Portale parentingowe tworzone przez ekspertów

W swoistej opozycji do tworzonych zwykle przez samych rodziców blogów stoją portale parentingowe. Są to bardziej profesjonalne serwisy, których głównym zadaniem jest dostarczanie wartościowych treści dla osób bezpośrednio zainteresowanych tematyką parentingową. Porady są najczęściej publikowane w postaci artykułów tworzonych przez ekspertów z konkretnej dziedziny – na łamach portali parentingowych często wypowiadają się pediatrzy, psychologowie dziecięcy, logopedzi oraz inni specjaliści, którzy w toku swojej pracy spotykają się z dziećmi oraz ich rodzicami. Dostarczana przez nich wiedza jest więc merytoryczna oraz zgodna z aktualnie obowiązującym stanem nauki.

Portal parenntingowy i blog dla mam świetnie się jednak ze sobą łączą pozwalając spojrzeć na rozwój dziecka i jego wychowywanie z różnych perspektyw. Z jednej strony mamy bowiem rodzica takiego, jak my, ze wszystkimi jego troskami i problemami oraz mniej lub bardziej typowymi sposobami ich rozwiązywania, z drugiej natomiast specjalistów posiadających podręcznikową wiedzę oraz doświadczenie zdobyte w toku wieloletniej pracy z dziećmi. Nie należy także zapominać, że wielu ekspertów zaangażowanych w tematykę parentingową jest także rodzicami, którzy stosowane przez siebie metody „przetestowali” na własnych dzieciach. Oba te obszary mogą się wspaniale ze sobą łączyć oraz pozwolić każdemu świeżo upieczonemu rodzicowi na stworzenie własnej, indywidualnej ścieżki, którą będzie podążał troszcząc się o swoją rodzinę.