Bywa tak, że usłyszymy jakąś nieznaną dotąd piosenkę i cały czas ją nucimy, a następnie zastanawiamy się jaki tytuł ona nosi. Zjawisko to nosi tytuł robaka usznego. Zasłyszane piosenki w radiu zwykle wyszukiwane były na stronach radiowych, jednak to wymaga dużo czasu i uważności. W dzisiejszym świecie rozpoznawanie piosenek jest znacznie prostsze, gdyż istnieje wiele aplikacji na telefon, które mogą wyszukać interesującą przez nas piosenkę. Warto mieć, którąś na swoim smartfonie, gdyż na pewno kiedyś się nam przyda. Oto opis kilku z nich.

Rozpoznawanie piosenek z Shazam

Najbardziej popularną aplikacją, z którą rozpoznawanie piosenek jest niestraszne to Shazam. To aplikacja, która rozpoznaje utwory i ujawnia podstawowe informacje na ich temat, poza tym niesie za sobą kilka innych funkcji. Wykorzystując Shazam można także wyszukiwać nową muzykę, przeglądać aktualne listy przebojów oraz kreować własne ulubione listy utworów.

Dodatkową opcją jest możliwość rozpoznawania wizualnego. Dzięki niej można zeskanować plakat, czasopismo czy książkę, na podstawie których można zdobyć informacje na temat interesującego utworu. Aplikacja ta udostępnia możliwość łączenia się z kanałami social media, zatem będąc na Facebooku, Twitterze, WhatsAppie, Pintereście i innych portalach społecznościowych udostępniać upodobaną sobie muzykę. To aplikacja, która łączy się także z Spotify.

Jak rozpoznać piosenkę z użyciem telefonu?

SoundHound

Inną aplikacją, która służy do rozpoznawania piosenek jest SoundHound. Dzięki niej można także znajdować piosenki i otrzymywać informacje na ich temat. Ciekawą opcją jest udostępnianie tekstu utworu i otrzymywanie ciekawostek na temat artystów muzycznych. To, co wyróżnia tą aplikację od innych to, że posiada możliwość rozpoznawania piosenek za pomocą śpiewania lub nucenia zasłyszanej piosenki. To idealna sytuacja w momencie, gdy nie znane są nam słowa piosenki, a pamiętamy tylko melodię, wówczas wystarczy zanucić melodię, a aplikacja odnajdzie utwór.

Należy dodać, że tekst jest wyświetlany w trakcie odtwarzania piosenki co ułatwia uczenie się utworu czy po prostu śpiewania podczas jej trwania. Wyjątkową opcją tej aplikacji jest to, że można wyszukać piosenkę bez użycia rąk, co przydaje się w trakcie czynności, w których ręce są zajęte, np. podczas jazdy samochodem. Trzeba jedynie wypowiedzieć frazę w języku angielskim „Ok Hound… what’s this song”, a następnie aplikacja wyszukuje piosenkę. Ponadto, w sytuacji braku internetu aplikacja zapamięta utwór i odtworzy go w momencie ponownego połączenia z siecią. By tego dokonać trzeba ponownie otworzyć aplikację, gdyż sama po powrocie łącza nie wyszuka pożądanego utworu.

Musixmatch

To kolejna aplikacja do rozpoznawania muzyki, która tak jak Shazam umożliwia udostępnianie muzyki w mediach społecznościowych, kreować indywidualne playlisty i wiele więcej. Podobnie jak wspomaniana już Shazam pozwala się łączyć z Spotify. Aplikacja wyświetla tłumaczenia tekstu utworu w czasie rzeczywistym, co wspiera naukę języków obcych w łatwy i prosty sposób.