Kraków warto poznać z dosłownie każdej strony. Liczą się nie tylko zabytki, zwiedzanie wszystkich ciekawych miejsc. Z miastem związane są przeróżne tradycje, o których być może nie każdy wie. Czas przyjrzeć im się bliżej!

Tradycja szopek krakowskich i wianków

Tradycja szopek krakowskich rozpoczęła się w XIX wieku i do dzisiaj pierwszy czwartek grudnia jest dniem konkursu na najpiękniejszą. Powstają dzieła, które niekoniecznie nawiązują jedynie do Bożego Narodzenia, ponieważ w niektórych znajdują się odniesienia do zabytków Krakowa. Cała wystawa jest otwarta dla zwiedzających aż do końca lutego. Dlatego dość długo można podziwiać kunszt szopkarzy, ich pomysły są często zaskakujące i trudne do zliczenia.

Kolejną tradycją są wianki, czyli wydarzenie odbywające się w noc przesilenia letniego. Wszystko odbywa się na Bulwarach Wiślanych, gdzie gromadzą się mieszkańcy miasta i spędzają miło czas. Odbywają się pokazy sztucznych ogni, występują zespoły muzyczne. Wianki nawiązują do zwyczajów pogańskich, kiedy to dziewczęta wrzucały uplecione własnoręcznie wianki do wody. Wierzono, że w ten sposób zapewnia się gospodarzom zbiór zdrowych i pokaźnych plonów. Dla nich samych natomiast miało to pomóc w znalezieniu najlepszego męża dla siebie.

Przegląd tradycji krakowskich

Wielka Parada Smoków i Juwenalia

Smoka Wawelskiego chyba nie ma potrzeby przedstawiać, w końcu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. To właśnie na jego cześć każdego roku odbywa się Wielka Parada Smoków. W tym czasie ulicami miasta przechodzą ludzie z figurami smoków, a zwieńczeniem tego są wybory najpiękniejszego odwzorowania postaci. Następnie na Bulwarach Wiślanych odbywa się prawdziwie ciekawe widowisko, nie brakuje między innymi pokazów pirotechnicznych.

Innym przykładem tradycji w Krakowie są Juwenalia. Co prawda odbywają się one i w innych miastach Polski, ale ich tradycja rozpoczęła się właśnie w stolicy Małopolski. Po raz pierwszy odbyły się w 1964 roku, a okazją było 600 lat powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tradycji staje się więc za dość każdego roku – to ciekawa rozrywka głównie dla młodych ludzi.