Włosy rozjaśniane wymagają dużo więcej pielęgnacji i odpowiedniej troski. Takie włosy są zwykle zniszczone, suche i skłonne do plątania. Warto wiedzieć jak należy się z nimi obchodzić, jakie kosmetyki stosować oraz jaką dietę spożywać. Najważniejszym punktem pielęgnacji jest nawilżenie włosów, gdyż po zdjęciu pigmentu są one bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Należy je delikatnie oczyszczać, odpowiednio regenerować i rzadko modelować. Jak zatem konkretnie działać z włosami rozjaśnionymi?
Pielęgnacja włosów rozjaśnionych
Takie włosy nie powinny mieć styczności ani z zimnym ani z gorącym powietrzem. Najlepiej w pielęgnacji nie stosować suszarek, prostownic czy lokówek. Zimą należy włosy chować pod czapką. Do fryzjera najlepiej zgłaszać się co 3 tygodnie na podcięcie końcówek, co ochroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem, gdyż to one są najbardziej na to podatne. Włosy rozjaśniane najlepiej nosić rozpuszczone, nie należy ich wiązać gumką. Lepiej spinać je za pomocą klipsa. Włosy powinno się myć optymalnie najrzadziej jak to możliwe. Nie należy wybierać szamponów z silikonami blokującymi łuskę włosa i te, które są trudno zmywalne.
Nawilżanie włosów rozjaśnianych
Włosy rozjaśniane najlepiej myć szamponem oczyszczającym o kwaśnym pH. Dobrze też spisują się szampony dedykowane dzieciom. Na delikatnie osuszone włosy ręcznikiem należy nakładać maskę proteinową z jedwabiem, kolagenem, kaszmirem czy keratyną. Na to warto założyć czepek, a później ręcznik i trzymać tak z 30-40 minut. Na wilgotne włosy najlepiej stosować odżywki, które nie wymagają spłukiwania. Najbardziej odpowiednie będą te kosmetyki, które w składzie posiadają humektanty oraz emolienty, które zapobiegają odparowywaniu wody z włosów. Zaleca się także systematyczne wcieranie we włosy naturalnych olei, takich jak olej arganowy, rycynowy, kokosowy, lniany czy olej awokado. Przebywając poza domem warto mieć zawsze pod ręką jedwab w płynie lub mgiełkę, które nawilżą nasze końcówki na jakiś czas.