Większość kierowców nie wyobraża sobie jazdy za kółkiem bez dobrych okularów przeciwsłonecznych. Ich zadaniem jest nie tylko poprawiać widoczność, ale także chronić oczy i wzrok przed szkodliwym oddziaływaniem światła ultrafioletowego. Wybór okularów dla kierowców powinien być starannie przemyślany, aby zakupione akcesorium podłużyło nam dobrze i przez długi czas. Na co należy zwracać szczególną uwagę przy ich zakupie?

Okulary dla kierowców i ich najważniejsze parametry

Najważniejszym elementem okularów są ich szkła. Okulary dla kierowców muszą mieć odpowiedni kolor szkieł dostosowany do warunków ich użytkowania. Osoby, które poruszają się po drogach głównie w dzień, kiedy promieniowanie słoneczne jest silne, powinni zainwestować w zakup okularów ze szkłami w szarym kolorze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby szkła nie były zbyt mocno przyciemnione, gdyż może to ograniczać widzenie oraz negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Optymalnym wyborem będą okulary dla kierowców o 2 lub 3 stopniu przyciemnienia.

Wielu kierowców, którzy dużą czasu spędzają za kierownicą decyduje się na zakup okularów ze szkłami o jasnej, żółtej barwie. Ich zadaniem jest rozjaśnianie obrazu oraz zwiększanie jego kontrastu, co docenimy zwłaszcza w nocy oraz podczas jazdy w dużym zachmurzeniu, podczas opadów deszczu i we mgle. Takie okulary są polecane szczególnie kierowcom zawodowym, którzy prowadzą samochód w nocy. Okulary dla kierowców z żółtymi szkłami ograniczają ponadto zmęczenie oczu oraz pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo długiej jazdy.

Dużą popularnością cieszą się także okulary dla kierowców wyposażone w specjalne szkła polaryzacyjne. Posiadają one zdolność do filtrowania rozproszonego światła, co sprawia, że do oczu użytkownika trafia jedynie światło pozbawione refleksów i niedoskonałości. Okulary ze szkłami polaryzacyjnymi poprawiają ponadto kontrast widzenia oraz ułatwiają dostrzeżenie niebezpieczeństw na drodze, co czyni z nich doskonały wybór dla większości osób kierujących samochodem.

Okulary dla kierowców – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Okulary dla kierowców – oprawki i design

Bardzo ważną kwestią, na którą również warto zwrócić uwagę wybierając okulary dla kierowców, jest kształt oraz materiał wykonania ich oprawek. Większe znacznie niż moda mają tu bowiem bezpieczeństwo i komfort noszenia. Dobre okulary dla kierowcy powinny posiadać cienkie oprawki, które nie będą ograniczały pola widzenia. Warto zwrócić także uwagę na wygodę ich noszenia pamiętając, że podczas jazdy okulary będą spoczywały na naszym nosie i uszach przez nawet kilka godzin.

Zawodowi kierowcy powinni zainwestować w akcesoria wyposażone w wygodne zauszniki oraz miękkie noski, które będą zapobiegały przed powstawaniem odcisków i podrażnień tych wrażliwych okolic. Wybór kształtu okularów jest natomiast kwestią bardzo indywidualną i warto tu kierować się przede wszystkim własnym gustem. Okulary dla kierowców mogą być bowiem utrzymane zarówno w stylu klasycznym, jak i sportowym. W sprzedaży znajdziemy atrakcyjne wizualnie akcesoria przeznaczone zarówno dla panów, jak i pań, którzy sporo czasu spędzają za kierownicą swojego samochodu.