W pierwszych miesiącach życia niemowlak śpi po kilkanaście godzin dziennie. Jego kołyska czy łóżeczko jest zatem miejscem, w którym spędza bardzo dużo czasu i dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, aby miejsce do spania było dla maluszka jak najbardziej komfortowe i bezpieczne. Podstawą w tym przypadku jest odpowiednia pościel niemowlęca, która zapewni dziecku zdrowy i spokojny sen.

Bezpieczny i komfortowy sen maluszka

Jakie cechy powinna mieć pościel dla niemowlaka? Tak jak w przypadku większości produktów przeznaczonych dla noworodków i małych dzieci musi ona być w pełni bezpieczna dla dziecka. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że pościel niemowlęca powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które posiadają stosowne certyfikaty, takie jak np. certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX. Zaświadczają one o tym, że materiał, z jakiego wykonany jest dany produkt włókienniczy lub tekstylny, jest bezpieczny i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ skóra dziecka, w pierwszych miesiącach jego życia, nie posiada jeszcze w pełni wykształconego płaszcza hydrolipidowego skóry, przez co jest ona skłonna do podrażnień. Dlatego też materiał, z jakiego wykonana jest pościel dla niemowlaka, musi być delikatny, przyjemny w dotyku i niewywołujący podrażnień.

Pościel niemowlęca – jaką wybrać?

Poszewki na pościel dla niemowlaka

Tradycyjna pościel to nic innego jak poszewki na poduszki i kołderkę. W przypadku pościeli dziecięcej najczęściej spotykamy komplety z jedną kołdrą i jedną poduszką. Tutaj również mamy różne rozmiary, które należy dopasować do kołderki i poduszki. Pod względem wzornictwa oferta pościeli niemowlęcej jest niezwykle szeroka. Kolory są jednak najczęściej jasne lub pastelowe, a wszystko po to, żeby nie rozpraszać maluszka i stworzyć mu jak najbardziej komfortowe warunki do spokojnego snu.

Z kwestii praktycznych, na które warto zwrócić uwagę, jest sposób zapinania pościeli. Wskazane jest, aby była ona zamykana na suwak, który jest dobrze ukryty, żeby przypadkiem nie wyrządził krzywdy maluszkowi. Jakość szycia i ogólnie jakość materiałów, z jakiej wykonana jest pościel, także jest ważna ze względu na jej wytrzymałość. Jakby nie było, musi ona wytrzymać wiele prań, bo przy małym dziecku ciągle coś się brudzi.

Pościel niemowlęca z wypełnieniem

Ciekawą alternatywą dla pościeli zakładanej na poduszkę i kołderkę, jest pościel z wypełnieniem. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba ściągać poszewek z kołdry i poduszki, ponieważ stanowią one jedną całość, przy czym pierze się je tak jak zwykłe poszewki. Schną one jednak szybko i można je spokojnie odwirować w pralce.

Pościel z wypełnieniem świetnie sprawdza się w przypadku dzieci cierpiących na alergie. Jest to produkt wysoce higieniczny i praktyczny, a co do wzornictwa, to wybór tego typu pościeli jest równie duży i ciekawy, jak w przypadku standardowych poszewek.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pościel dla niemowlaka z wypełnieniem, czy na zwykłe poszewki, potrzebnych nam będzie kilka kompletów na zmianę. Dlatego tego typu produkty świetnie nadają się jako prezenty na becikowe i warto podsunąć bliskim, którzy chcą coś kupić naszemu dziecku, pomysł na pościel niemowlęcą. Bo taki prezent może spokojnie się zdublować.

Partnerem materiału jest sklep Tiny Star - pościel niemowlęca dla Twojego dziecka.