Udany urlop wcale nie musi wiązać się z wyjazdem za granicę – w naszym kraju także nie brakuje bowiem miejsc, w których można w atrakcyjny sposób spędzić wakacje. Szczególnie wartymi uwagi destynacjami są Zakopane i Kraków, które ze względu na niewielką dzielącą je odległość, można odwiedzić podczas jednego wakacyjnego pobytu. Co robić w Krakowie podczas urlopu i jakie miejsca w Zakopanem odwiedzić – o tym powiemy poniżej!

Zakopane – idealna urlopowa meta przez cały rok!

Zakopane większości z nas kojarzy się z okresem zimowym. Okazuje się jednak, że jest to miejscowość, w której spędzimy udany urlop także w cieplejszych miesiącach. Jest to swoista stolica polskich gór i niezwykle malownicza miejscowość, którą przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić każdy Polak. Miasteczko oferuje niepowtarzalną, góralską atmosferę, tradycyjną kuchnię oraz szereg atrakcji, z których chętnie skorzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Poza samym Zakopanem, turyści mają możliwość odwiedzenia także innych, atrakcyjnych miejscowości, do których należą m. in. Bukowina Tatrzańska, Poronin czy Kościelisko.

Wybierając się na urlop do Zakopanego w okresie zimowym możemy skorzystać z idealnej okazji do nauki i doskonalenia jazdy na nartach. W lecie z kolei możemy zadbać o swoje zdrowie i aktywność organizując piesze lub rowerowe wycieczki i tym samym odkrywać nowe, ciekawe zakątki, których nie brakuje w bliskim sąsiedztwie stolicy polskich gór. Ponadto, Zakopane słynie z góralskich karczm serwujących tradycyjną kuchnię, czystego, górskiego powietrza oraz przepięknych widoków, które na długo pozostają w pamięci. Podczas pobytu w Zakopanem w kwietniu udając się do doliny Chochołowskiej można ponadto podziwiać polany pełne kwitnących fioletowych krokusów. Nie sposób także pominąć wyprawy nad Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach oraz jedno z najpopularniejszych miejsc w tych okolicach.

Popularne miejsca w Polsce, gdzie warto spędzić urlop

Co robić w Krakowie i jakie miejsca odwiedzić podczas urlopu?

Drugim, atrakcyjnym miejsce, które warto wybrać na urlop jest Kraków. Jest to jedno z największych miast w naszym kraju i zarazem dawna stolica Polski, która oferuje wiele atrakcji dla miłośników historii, sztuki oraz kultury. Jest to miasto, które tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, w którym nie sposób się nudzić. Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od tzw. Trasy Królewskiej, która wiedzie obok Barbakanu poprzez Bramę Floriańską i Stare Miasto. Sercem miasta oraz swoistym centrum jego bogactwa kulturalnego jest natomiast Rynek Główny, na którym mieści się Kościół Mariacki oraz liczne kafejki, restauracje oraz sklepy z pamiątkami.

Podczas pobytu w Krakowie nie sposób nie odwiedzić także Zamku Wawelskiego oraz Wzgórza Wawelskiego wraz ze Smoczą Jamą, w której, według legendy, mieszkać miał smok siejący postrach wśród ówczesnych mieszkańców stolicy Małopolski. Tuż obok wejścia do groty mieści się rzeźba smoka, która zieje ogniem i jest jedną z najbardziej lubianych i charakterystycznych atrakcji turystycznych w Krakowie, którą zachwyceni będą zwłaszcza najmłodsi zwiedzający. Odpowiadając na pytanie, co robić w Krakowie, nie sposób nie wspomnieć także o licznych kawiarniach, knajpkach i restauracjach. Można w nich zjeść miejscowe i zagraniczne potrawy, wypić pyszną kawę lub po prostu zrobić sobie przerwę od zwiedzania i podziwiać tętniące życiem miasto.