Pasza sucha to podstawowy element żywienia trzody chlewnej, powszechnie wykorzystywany z polskich gospodarstwach. Stosowanie odpowiednich mieszanek zwiększa przyrost zwierząt, podnosząc jednocześnie rentowność hodowli.

Pełnowartościowe żywienie tuczników

Pełnoporcjowa pasza dla tuczników musi być dopasowana do wieku i wagi zwierząt oraz planowanego przyrostu. Właściwie dobrana mieszanka gwarantuje dobrostan zwierząt i zwiększa opłacalność chowu.

Pasze dla trzody chlewnej stanowią mieszankę surowców białkowych i śrut zbożowych, które uzupełniane są o niezbędne witaminy i minerały. Mogą też zawierać oleje rybne lub pochodzenia roślinnego, a także dodatki, które poprawiają strawność i smak. To szczególnie ważne w przypadku tuczników, kiedy zależy nam na zachęceniu zwierząt do pobieraniu odpowiednio dużych porcji paszy. Zwierzęta chętniej podchodzą do pasz z dodatkami zapachowymi i smakowymi.

Pasza dla tuczników – jaką wybrać?

Jaka pasza dla tuczników?

Pasza dla trzody powinna być dobrana odpowiednio pod względem wieku i wagi świń. Mieszanki muszą bowiem w pełni zaspokajać zapotrzebowanie zwierząt na energię i makro oraz mikroelementy. Stąd też warto wybierać produkty kierowane do danej grupy zwierząt: prosiąt, loch czy właśnie tuczników. Dodatkowo w przypadku tuczników dobrze jest stosować premiksy, które wykorzystuje się jako podstawę do wytwarzania własnych pasz. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać paszę optymalną dla danych zwierząt z naszej hodowli.

Premiksy wyróżniają się wysoką zawartością aminokwasów egzogennych, co umożliwia nam produkcję mieszanek o niższej zawartości białka surowego. Korzystnie wpływa to na przyrost zwierząt oraz ich stan zdrowotny, ale też na konwersję paszy. Korzystanie z właściwie dobranych premiksów gwarantuje możliwość zapewnienia tucznikom zbilansowanej diety pod względem wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Mieszanki te zawierają bowiem także enzymy wzmacniające, które wspomagają przyswajanie składników z paszy. Ponadto uzupełniają ewentualne braki lizyny, metioniny, tryptofanu czy treoniny.

Wysokiej jakości pasze dla tuczników

Wybierając pasze dla tuczników, bierzmy pod uwagę wyłącznie wysokiej klasy produkty od sprawdzonych producentów, przy uwzględnieniu wybranego sposobu żywienia. Pasze pełnoporcjowe są podstawą tuczu intensywnego, który uważany jest za najbardziej ekonomiczny. Uzupełnione o premiksy zapewniają wysoką mięsność i odpowiednio szybki przyrost przy stosunkowo niskim zużyciu paszy. By tak się stało, polecamy stosować zbilansowane mieszanki składające się z wysokiej jakości surowców, które wspierać będą precyzyjne i zrównoważone żywienie.

O jakość zadawanej paszy należy dbać także, odpowiednio ją przechowując. Świniom nie wolno podawać paszy zepsutej czy porażonej przez grzyby, których spożycie mogłoby doprowadzić do wywołania u zwierząt groźnych chorób. Należy zatem odpowiednio zabezpieczyć paszę przed pleśnią, wilgocią, drożdżami, mitotoksynami czy enterobakteriami – także na etapie magazynowania czy transportowania paszy przez producentów. Sprawdźmy również ten aspekt przed zakupem danego produktu.