Wielu obywateli kraju po oswojeniu się z pandemią koronawirusa przestała noszenia maseczek ochronnych. Jest to bardzo lekkomyślna praktyka, ponieważ w miejscach publicznych takich jak sklepy czy transport publiczny konieczne jest posiadanie maseczki, która jednocześnie zasłania twarz i nos lub przyłbicy ochronnej.

Obowiązek noszenia maseczek w transporcie publicznym

Regulamin przewozu osób i bagażu wisi w każdym autobusie, tramwaju, pociągu czy samolocie. W każdym z tych miejsc noszenie maseczki podczas podróży jest obowiązkowe. Osoby pozbawione maseczek nie zostaną wpuszczone do tego typu miejsc. Obostrzenia te mają zostać zaostrzone, ponieważ w wielu miastach czy wsiach nie jest to przestrzegane.

W najbliższym czasie np. w Jastrzębiu-Zdroju wejście do autobusów miejskich będzie możliwe jedynie przednimi drzwiami. Dzięki temu kierowca pojazdu będzie miał możliwość skontrolowania czy pasażer ma na sobie maseczkę ochronną, a dodatkowo także i bilet. W przypadku sytuacji konfliktowych kierowca ma obowiązek zgłosić taką osobę na komisariat policji. Zmiany te jak już wspomniano są spowodowane bezmyślnością wielu obywateli. Zachowują się jakby pandemii już nie było, gdzie tym czasem z dnia na dzień zwiększa się liczba nowych zachorowań na COVID-19.

Konieczność noszenia maseczek w miejscach publicznych nadal aktualna

Nowe przepisy w regulaminie przewozu osób i bagażu

Wprowadzenie nowego przepisu o obowiązku noszenia maseczki i wchodzenia przednimi drzwiami zostało umieszczone w regulaminie przewozu osób i bagażu. Kierowca będzie miał możliwość nie tylko skontrolowania czy pasażerowie stosują się do nakazów sanitarnych, ale także będzie to lepsza forma walki z gapowiczami. Od teraz ich zauważenie będzie dużo łatwiejsze.

Warto dodać, że tymi drzwiami nie są zobowiązane do wchodzenia osoby niepełnosprawne i mające problemy z przemieszczaniem się. Ten sam zapis dotyczy rodziców z dziećmi, przewożonymi we wózkach. Mają oni prawo, tak jak miało to miejsce do tej pory, do korzystania ze specjalnych podjazdów dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych.